Konya Sokak

Konya Sokak

Konya Sokak Ankara’nın 16 metropol ilçesinden en köklü tarihe sahip olan merkez ilçesi Altındağ sınırları içerisinde ulus semtinde yer alır.

Ankara Kalesi, Tarihi Roma Hamamı, Julian Sütunu, 1.TBMM, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara Etnoğrafya Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi, Çengelhan Rahmi Koç Müzesi, Türk Hava Kurumu Müzesi, Mehmet Akif Ersoy Müze Evi, Hacı Bayram Veli Türbe ve Camisi, Arslanhane Camisi, Gençlik Parkı bu ilçe sınırları içerisinde yer alır.

Ankara’nın tarihiyle yaşıt olan ve Ankara insanına geçmişten günümüze kadar kültür-sanat, alışveriş, eğlence ve yaşam merkezi olarak ev sahipliği yapan semtte Anafartalar Caddesi, Çıkrıkçılar Yokuşu, Rüzgarlı Caddesi, Posta Caddesi ve Konya Sokak gibi adresler önemli ticaret merkezleri konumundadır.

Konya Sokak’ın tarihi

Konya Sokak’ın tarihi Cumhuriyet’in ilk yıllarında şekillenmiştir. Cumhuriyet öncesi dönemde küçük bir kasabadan ibaret olan Ankara’daki işyerleri ve konut yerleşimlerinin arasında sadece bir geçiş güzergahı olan sokak; Ankara’nın başkent olması ve gelişmeye başlayan sanayi ile teknolojik ürünlerin satış ve pazarlama noktası olmuş, yerli üretim ve tamirdeki her elektronik kartın devre elemanlarını tedarik eder hale gelmiştir.
Çıkrıkçılar yokuşu sonundan başlayıp, Anafartalar Caddesi sonuna kadar inen Konya Sokak’ta Ankara Elektronikçiler Çarşısı, Esnaf Sarayı, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Esnaf Sicil gibi önemli noktalar bulunmaktadır.

Konya Sokak

Konya Sokak

Konya Sokak

Konya Sokak

Konya Sokak

Konya Sokak

Ankara Elektronikçiler Çarşısı

Ankara Elektronikçiler Çarşısı’nın diğer adı Ankara Elektronik Pasajıdır.

Resmi kayıtlarda Ankara Elektronikçiler Çarşısı olarak geçen pasaj 1 giriş, 2 alt, 5 üst toplam 8 kat ve 40 işyerini barındırmakta 2014 yılı itibari ile 93 kişiyi istihdam etmektedir.
198.831M² alanda 2 görüntü ve ses sistemleri, 24 elektrik-elektronik devre elemanları, 1 elektronik kart tasarım, 1 elektronik dizgi, 4 elektronik kart tamiri, 6 ofis ve depo, 1 çay ocağı, 1 matbaa bulunmaktadır.

Ankara Elektronikçiler Çarşısı

Ankara Elektronikçiler Çarşısı